Fenomén pro sběratele "Čtyřlístek"
Kde jsou ty časy, kdy v každém antikvariátu většinou u vchodu byla velká bedna plná čtyřlístků?
Někde je měli po třech korunách, jinde po bůru. I v našem antikvariátu jsme takovou bednu měli.
Úpřimně, v té bedně byly čtyřlístky tak od čísla 50. Ty starší jsme měli pod pultem pro známé. A ty úplně první, ještě nečíslované, jsme měli pod sklem. Dodnes si pamatuju cenu 1200 Kč za komplet prvních 12 čísel.
Jenže pak se objevil na Aukru čtyřlístek číslo 1, Vynález profesora Myšpulína, dokonce poškozený, a někdo ho vydražil za absurdní cenu 24 tisíc korun. V té době několik antikvariátů mělo tu jedničku za tisícovku. Noviny, rozhlas i televize byly plné této informace. A začala doslova mánie.
Každý den někdo přišel do antikvariátu a chtěl jakýkoliv čtyřlístek z první dvanáctky. A začaly růst ceny i těch dalších čísel. Krabice plné čtyřlístků k hrabání jsme zrušili a ta stará čísla jsme začali umisťovat na web.
Oni ty čtyřlístky nám začali nepoctivci krást a prodávat na burzách nebo v jiných antikvariátech. Umístění v e-shopu mělo i druhou výhodu. Ty komiksy nikdo neosahával a nemohl je tak poškodit. Postupně se všechna vzácná díla rozprodala a mánie pokračovala, dokonce si jeden antikvariát vyložil do výlohy velký nápis: Čtyřlísky vykupujeme!
Ptal jsem se onehdá asi šedesátiletého zákazníka, který si kupoval několik čísel za poměrně vysokou cenu, co ho k tomu vede. Odpověděl: „Vyrostl jsem na čtyřlístcích, pak jsem je po maturitě vyhodil. Dnes jsem úspěšným podnikatelem a chci se opět vrátit do dětství. Na ceně mi nezáleží, a tak chci skompletovat alespoň prvních 100 čísel.“
Ano, právě tito podnikatelé vyhnali ceny čtyřlístků do závratných výšin. Vydávání čtyřlístků stále pokračuje, a tak se udržuje povědomí o tomto dětském komiksu i v dalších generacích. Čtyřlískovská mánie zatím pokračuje.