Foglarovky za normalizace.
Když na Vánoce roku 1970 měla vyjít knížka Jaroslava Foglara "Hoši od Bobří řeky", čekalo na ni tisíce mladých kluků i jejich otců.
Jenže začalo přituhovat a knížka před Vánoci nevyšla. Přestože do tisku bylo investováno hodně peněz, byla vydána nenápadně v lednu 1971, aby ji nakladatelství mohlo odepsat. Vydání bylo skromné, bez ilustrací Zdenka Buriana, pouze s jednoduchou kresbou na obálce a v malém nákladu.
Situace kolem Foglarových děl se stávala stále komplikovanější. Většina knihoven umístila jeho knihy do skladu, který knihovníci nazývali "Libri Prohibiti". Nikdo nečekal žádné další vydání ani dotisk.
Ale koncem 80. let se situace v SSSR začala měnit. Michail Gorbačov přišel k moci a otevřel stavidla. V roce 1987 v Moskvě vyšla "Ребята с Бобровой реки" - "Hoši od Bobří řeky" v ruštině, navíc s novými ilustracemi Marka Čermáka. Tímto vydáním Rusové prolomili klatbu. Pouhého půl roku po ruském vydání vyšla "Hoši od Bobří řeky" i u nás, ačkoli v méně atraktivním brožovaném vydání a bez Čermákových ilustrací. Následovala další vydání Foglarových knih. Dodnes milovníci foglarovek vzpomínají, že tehdejší Sovětský svaz byl najednou otevřenější než naše zakonzervované zemička.
Milo Burdátš © 2024